Clinton Honors Execs

By

April 14, 1997

April 14, 1997
THE DAILY FED

Clinton Honors Execs

President Clinton last week honored 63 members of the Senior Executive Service with the Presidential Rank Award for Distinguished Service.

The award is bestowed upon top achievers among the ranks of the 6,230 career members of the SES. President Clinton welcomed the award winners into the Oval Office on Thursday to congratulate them.

"Be proud of your record of achievement, for your contributions are laying the groundwork for our nation's continual success," Clinton said. "Indeed, future generations of government leaders will be inspired by your accomplishments."

Recipients of the Presidential Rank Award for Distinguished Service receive a $20,000 award.

An additional 170 members of the SES were honored in agency ceremonies with a Presidential Rnak Award for Meritorious Service, which comes with a $10,000 award.

Below are the lists of both the Distinguished Service and Meritorious Service honorees.

PRESIDENTIAL RANK AWARD PROGRAM
1996 DISTINGUISHED SERVICE WINNERS

AGRICULTURE
1. Stephen B. Dewhurst
2. Terry L. Medley
3. Craig A. Reed
4. Pearlie S. Reed
5. David G. Unger

COMMITTEE FOR PURCHASE FROM PEOPLE WHO ARE BLIND OR SEVERELY DISABLED
6. Beverly Lyford Milkman

DEPARTMENT OF COMMERCE
7. Bradford R. Huther

COMMODITY FUTURES TRADING COMMISSION
8. Andrea Maharam Corcoran

DEFENSE NUCLEAR FACILITIES SAFETY BOARD
9. Kenneth M. Pusateri

DEPARTMENT OF DEFENSE - (AIR FORCE)
10. Jackie R. Crawford
11. David Finkleman
12. Maurice R. Himmelberg

DEPARTMENT OF DEFENSE - (ARMY)
13. Jimmy F. Bates
14. Bhupendra P. Doctor
15. Robert W. Lewis
16. Edgar B. Vandiver III

DEPARTMENT OF DEFENSE - (DEFENSE AGENCIES)
17. Earl W. Phillips

DEPARTMENT OF DEFENSE - (NAVY)
18. Ira M. Blatstein
19. Peter M. Murphy
20. Fred E. Saalfeld

DEPARTMENT OF DEFENSE - (OFFICE OF THE SECRETARY)
21. Mary Lou McHugh
22. David L. McNicol
23. Frederick C. Smith
24. Gordon K. Soper
25. Gary D. Vest

DEPARTMENT OF EDUCATION
26. Ricky T. Takai

DEPARTMENT OF ENERGY
27. Kenneth E. Baker
28. Gregory H. Friedman
29. Richard H. Hopf
30. Glenn S. Podonsky
31. James E. Reid
32. A. Bryan Siebert

GENERAL SERVICES ADMINISTRATION
33. David L. Bibb
34. Thurman M. Davis

DEPARTMENT OF HEALTH & HUMAN SERVICES
35. Thomas A. Ault
36. Alan I. Leshner

DEPARTMENT OF JUSTICE
37. Constance K. Robinson
38. David Margolis

NATIONAL AERONAUTICS & SPACE ADMINISTRATION
39. Alphonso V. Diaz
40. Sharon C. Foster
41. Kristin A. Hessenius
42. Jay F. Honeycutt
43. J. Wayne Littles

NUCLEAR REGULATORY COMMISSION
44. Frank J. Miraglia
45. Patricia G. Norry

OFFICE OF MANAGEMENT & BUDGET
46. Richard P. Emery
47. Charles E. Kieffer

OFFICE OF PERSONNEL MANAGEMENT
48. Mary Lou Lindholm

SECURITIES & EXCHANGE COMMISSION
49. Richard H. Walker

SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION
50. Gordon M. Sherman
51. Janice L. Warden

DEPARTMENT OF TRANSPORTATION
52. Raymond J. DeCarli
53. Anthony R. Kane
54. Robert A. Knisely
55. Daniel F. Sheehan

DEPARTMENT OF THE TREASURY
56. Eugene D. Alexander
57. Gary O. Booth
58. Eljay B. Bowron
59. Edward F. Kwas
60. Stanley E. Morris

DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS
61. James B. Donahoe
62. Jule D. Moravec
63. John E. Ogden

PRESIDENTIAL RANK AWARD PROGRAM
1996 MERITORIOUS SERVICE WINNERS

DEPARTMENT OF AGRICULTURE
1. Henry A. Bauer
2. Jerry J. Booth
3. Keith J. Collins
4. Kyle Jane Coulter
5. Thomas E. Hamilton
6. Christopher J. Martin
7. Arthur L. Schipper
8. Patricia F. Stolfa

DEPARTMENT OF COMMERCE
9. Louis J. Boezi
10. Eugenia Kalnay
11. Samuel Kramer
12. Robert S. Winokur

DEPARTMENT OF DEFENSE - (AIR FORCE)
13. Donna J. Back
14. Robert D. Bauerlein
15. Roger M. Blanchard
16. William A. Davidson
17. Stephen L. Davis
18. Blaise J. Durante
19. Helmut W. Hellwig

DEPARTMENT OF DEFENSE - (ARMY)
20. Walter E. Boge
21. David Borland
22. John P. D'Aniello
23. Edward G. Elgart
24. Frank E. Fiorilli
25. Robert B. Macfarlane
26. William F. Marcuson III
27. Mark J. O'Konski
28. Robert B. Oswald, Jr.
29. Matt Reres
30. Carmine J. Spinelli
31. Toni B. Wainwright
32. Robert W. Young

DEPARTMENT OF DEFENSE - (DEFENSE AGENCIES)
33. A. Clay Ancell
34. Marilyn S. Barnett
35. George J. Hoffman
36. Robert L. Molino
37. Robert C. Webb

DEPARTMENT OF DEFENSE - (NAVY)
38. Elliott B. Branch
39. Peter F. Brown
40. Daniel P. Czelusniak
41. Richard A. Guida
42. Eric O. Hartwig
43. Arthur H. Hildebrandt
44. Kenneth E. Miller
45. Thomas H. Payne
46. James G. Renfro
47. R. Lyle Shaffer
48. Richard T. Shearer
49. John R. Short
50. Richard O. Thomas
51. Paul R. Wessel

DEPARTMENT OF DEFENSE - (OFFICE OF THE SECRETARY)
52. Karen A. Alderman
53. Gregory L. Colocotronis
54. Keith A. Dunn
55. Thomas F. Garnett, Jr.
56. James L. Johnson
57. Susan J. Koch
58. Albert L. Papenfus
59. William H. Reed
60. Kenneth L. Scheflen
61. Anthony M. Valletta

DEPARTMENT OF EDUCATION
62. Susan E. Craig

DEPARTMENT OF ENERGY
63. Sun W. Chun
64. Michael W. Conley
65. Timothy M. Dirks
66. Roger K. Heusser
67. Sue F. Hickey
68. Marcia L. Morris
69. David B. Nelson
70. Gerald H. Prudom
71. Bruce G. Twining

ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY
72. Daniel M. Barolo
73. Kathleen C. Callahan
74. Timothy Fields, Jr.

FEDERAL EMERGENCY MANAGEMENT AGENCY
75. Gary D. Johnson

GENERAL SERVICES ADMINISTRATION
76. Donald L. Venneberg
77. Thomas H. Walker
78. Jack R. Williams
79. Robert J. Woods

DEPARTMENT OF HEALTH & HUMAN SERVICES
80. F. Rozann Abato
81. William D. Adams
82. Marvin Cassman
83. William T. Fitzsimmons
84. Donald A.B. Lindberg
85. Murray M. Lumpkin
86. John D. Mahoney
87. Michael R. McMullan
88. Solomon M. Mussey
89. Kenneth Olden
90. Thomas D. Roslewicz
91. Judith Nina Wasserheit

DEPARTMENT OF THE INTERIOR
92. John E. Cook
93. Thurman S. Dunn
94. John W. Keys
95. Lucy R. Querques
96. Michael J. Spear

DEPARTMENT OF JUSTICE
97. Peter M. Carlson
98. Jeffrey L. Weiss

NATIONAL AERONAUTICS AND SPACE ADMINISTRATION
99. William E. Berry
100. John S. Burks
101. Jana M. Coleman
102. Harvey Golden
103. Michael A. Greenfield
104. Harvey L. Hartman
105. Henry W. Hartsfield, Jr.
106. Tommy W. Holloway
107. W. Brian Keegan
108. Deidre A. Lee
109. William J. Masica
110 Samuel E. Massenberg
111. James V. Moore
112. Daniel R. Mulville
113. Bryan D. O'Connor
114. Alan J. Parrish
115. Sam L. Pool
116. Jeffrey E. Sutton

NATIONAL CAPITAL PLANNING COMMISSION
117. Reginald W. Griffith

NATIONAL SCIENCE FOUNDATION
118. Erick Chiang
119. Philip L. Sunshine

NUCLEAR REGULATORY COMMISSION
120. Samuel J. Collins
121. John W. Craig
122. Lloyd J. Donnelly
123. Edward L. Jordan
124. Malcolm R. Knapp
125. William Olmstead
126. Hugh L. Thompson, Jr.

OFFICE OF MANAGEMENT & BUDGET
127. James J. Jukes
128. Larry Matlack
129. Edward M. Rea

SECURITIES & EXCHANGE COMMISSION
130. Richard M. Humes

SMALL BUSINESS ADMINISTRATION
131. Carolyn J. Smith

SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION
132. Philip A. Gambino
133. Myrtle S. Habersham
134. Thomas J. O'Hare, Jr.
135. Ruth A. Pierce

DEPARTMENT OF TRANSPORTATION
136. Eugene W. Cleckley
137. Bruce M. Fine
138. Stanley Gordon
139. Nicholas A. Sabatini
140. Michael F. Trentacoste
141. Frank F. Tung
142. Hiram J. Walker
143. Andres G. Zellweger

DEPARTMENT OF THE TREASURY
144. Joan Affleck-Smith
145. David L. Benton
146. Darlene Berthod
147. Diane Emily Clark
148. Marilyn W. Day
149. Robert F. Gillingham
150. D. Lynn Gordon
151. William A. Goss
152. Steven A. Jensen
153. Walter L. Jordan
154. Carl M. Locken, Jr.
155. Melvyn N. Minsky
156. Lee R. Monks
157. Russell D. Morris
158. David Pickens
159. John A. Ressler
160. Kenneth J. Sawyer
161. Marilyn Soulsburg
162. Deborah J. Spero
163. Randy D. Vaughn
164. Jane E. Vezeris
165. Robert A. Welch
166. Daniel J. Wiles
167. James A. Williams

DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS
168. John J. Donnellan, Jr.
169. Thomas M. Lastowka
170. David Whatley


By

April 14, 1997

http://www.govexec.com/federal-news/1997/04/clinton-honors-execs/2551/